Haber

TBMM’de İstiklal Marşı’nı ilk okuyan kişi kimdir? İstiklal Marşı ilk ne zaman söylendi?

MECLİS’TE ULUSLARARASI MARŞI OKUYAN İLK KİŞİ KİMDİR?

Hamdullah Suphi Tanrıöver (1885, İstanbul – 10 Haziran 1966, İstanbul), Türk edebiyatçı, yazar, öğretmen, milletvekili, siyasetçi. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı coşkulu konuşmalardan dolayı “Milli Sözcü” ve “Cumhuriyetçi Sözcü” lakaplarıyla tanınan siyasetçi ve yazardır. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstiklal Marşı’nı söyleyen ilk kişidir.

Kuruluşundan bir yıl sonra Ankara Büyük Millet Meclisi, ihtiyaç nedeniyle 500 lira ödüllü “İstiklal Marşı”nın yazılması için bir yarışma düzenledi. Bu ödülün ölçeğini ve yarışmanın organizasyonunu gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanlığı (Milli Eğitim Bakanı) İstekik Işık, sözlerin yanı sıra beste için de 500 lira ödül verdi.

Yarışmaya olabildiğince çok katılımcının ulaşabilmesi için TBMM’nin etkin olarak çalıştığı gazetelere ve yurt içinde ulaşılabilen her yere bilgi gönderilerek 6 ayda 724 şiir gönderildi.

Mehmet Akif Ersoy’un eseri İstiklal Marşı olarak kabul edildi

Bu 724 şiirin değerlendirilmesi amacıyla hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı (Milli Eğitim Bakanlığı) bir komisyon kurdu. Komisyonda görev alan uzmanlar 724 şiiri tek tek okuyarak değerlendirdi ve bunlardan 6’sını seçti.

Yarışmaya para ödülü konulduğu için katılmak istemeyen Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy, daha sonra Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine Taceddin Dergâhı’nda yazdığı bir şiirle yarışa katılarak Türk Ordusuna seslendi.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu