Teknoloji

NVIDIA, Yapay Zekanın Ustası Olmak İsteyenler İçin Yeni GPU’sunu Duyurdu

Grafik kartı ve GPU segmentinin bir numaralı ismi NVIDIA düzenlediği etkinlikte yeni yapay zeka odaklı çipi HGX H200’ü duyurdu. H100’ün son derece gelişmiş versiyonu olan GPU, üretken yapay zeka ve gelişmiş dil modellerinin çok daha hızlı çalıştırılabilmesini sağlayacak şekilde tasarlandı.

NVIDIA HGX H200, önceki GPU her anlamda iyi . Bu içerikte; Yeni çip, öncekinin 1,4 katı bellek bant genişliğine sahip. HGX H200’ün hafıza kapasitesi önceki modele göre 1,8 kat olarak açıklandı. Bu rakamlar tek başına bir anlam ifade etmese de yapay zeka teknolojilerinin gelişimi açısından oldukça değerlidir. Şirketin açıklamasına göre HGX H200, HBM3e adı verilen özel bir teknolojiyle bellek bant genişliğini artırıyor. 4,8 terabayta kadar, bellek kapasitesi 141 gigabayta çıkarıldı.

Eski çipli bilgisayarlarda bile yeni çipler kullanılabiliyor

NVIDIA’nın yeni nesil yapay zeka geliştirme GPU’sunun birkaç dikkate değer özelliği daha var. Bunlardan biri çipin çok daha verimli ol . Güç tüketimi açısından H100’e göre daha iyi sonuçlar veren yeni çip, GPU kullanımını anında optimize edebiliyor. Bu özelliği sayesinde daha yoğun görevlerde daha fazla güç tüketilir ve proses performansı artar. Diğer taraftan; Bu çip geçmişte H100 GPU ile oluşturulmuş üstün bilgisayarlarla uyumluydu. birlikte kullanılabilir . Bu muhteşem bilgisayarlara değerli bir geliştirme olacak.

NVIDIA HGX H200 biz sıradan kullanıcılar içindir doğrudan önemli hangisi… Bu bir çalışma değil. Ancak göz ardı etmememiz gereken bir konu var. Yapay zeka odaklı çipler, yapay zeka odaklı teknoloji geliştiren şirketlerin çalışmalarını hızlandıracak. Üstelik sonuçlar daha doğru olacaktır. Bu şekilde düşün; ChatGPT ve Google Bard gibi sohbet botları bazen anlamsız sonuçlar üretebilmektedir. HGX H200’ün bizim için değerli olmasının nedeni tam olarak budur. Yapay zeka eğitiminde kullanılan çipin performansı ne kadar yüksek olursa. son kullanıcıya sunulacak hizmetAynı derecede uygun olacaktır.

haber-eldivan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu