Ekonomi

Enflasyon Mart’ta beklentilerin altında kaldı

Türkiye’de aylık enflasyon serisi Mart ayında da devam ederek 51. aya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre Mart ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,29 arttı.

Yıllık enflasyon yüzde 50,51 olarak kaydedildi.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistler aylık enflasyonun yüzde 2,75 olmasını bekliyorlardı. Yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 50,8 olarak belirlendi.

Enflasyonun yıllık seyri baz etkisiyle de bir süre düşüş eğilimine girmiştir. Ekim ayında %85,51 ile zirve yapan enflasyon, bu dönemden sonra ivme kazandı.

Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil’e göre düşüşün nedeni büyük ölçüde gıda ve akaryakıt fiyatlarının yarattığı baz etkisi. Hem aylık manşet hem de yıllık çekirdek enflasyondaki yüksek artış, düşüş eğiliminin kalıcılığına ilişkin soru işaretleri yaratıyor.

Öncü göstergelerdeki aylık artışlar devam etti

Enflasyon açısından bir ölçüde öncü göstergeler olarak öne çıkan Türk-İş ve İTO endeksleri de Mart ayında aylık bazda yükseldi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) hesapladığı İstanbul enflasyon göstergesi Yaşanabilir Ücret Endeksi, Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,02 arttı. Şubat ayında perakende fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 78,62 oldu. İstanbul’da Şubat ayında yüzde 3,83 olan aylık perakende fiyat artışı Mart ayında yüzde 2,95 oldu.

Türk-İş’in haberine göre, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin “yemek için” yapması gereken asgari harcama bedelinde bir önceki aya göre yüzde 1,76 artış oldu. İki aylık değişim yüzde 17.96 oldu. Son on iki ay itibarıyla değişim oranı yüzde 94,62 oldu.

-Veriler anında güncellenecektir. Veriler hakkında bilgi ve yorum için Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden Bloomberg HT yayınını izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu