Haber

Dünya O’nu Seviyor! Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Profesör Unvanı Verildi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, hem askeri dehasıyla hem de siyasi ve toplumsal başarılarıyla dünyanın en sevilen tarihi şahsiyetlerinden biridir. Sadece Türkler değil, dünyanın birçok milleti onu tanımaya, keşfetmeye çabalıyor. Değeri her geçen gün daha da belirginleşiyor. Dün Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken Atatürk’ün unvanlarına bir yenisinin daha eklendiğini öğrendik. Detaylar içerikte!

Dün Cumhuriyetimizin 100. yılı hem Türkiye’de hem de dünyada coşkuyla kutlandı. Türkiye’nin birçok yerinde Cumhuriyet etkinlikleri yapılırken, dünyanın farklı yerlerinde de Cumhuriyet kutlamaları yapıldı.

Kutlamalar için çok sayıda vatandaşımız Anıtkabir’e gitti. 7’den 70’e binlerce insan Atatürk’ün huzurunda Cumhuriyet Bayramımızın coşkusunu yaşadı.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla New York’ta Türk bayraklı tırlar görücüye çıktı.

Rus kozmonot, Cumhuriyetin 100. yılını uzaydan Türk bayrağıyla kutlayarak bizleri onurlandırdı.

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen kutlamalar, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e olan hayranlığın her geçen gün artarak devam ettiğini gösterdi.

Atatürk’ün bilim, sanat, siyaset, kültür ve edebiyat alanlarındaki önderliği ve “Yurtta sulh, cihanda sulh” unsurları bugün bile birçok devlet ve devlet liderini, sanat camiasını ve eğitim dünyasını etkilemektedir.

Atatürk, pek çok savaş ve devrimin yaşandığı 57 yıllık yaşamı boyunca ve ölümünden sonra birçok lakapla anılmıştır. Bunlar Anafartalar Kahramanı, Türklerin Atası, Gazi, Başkomutan, Cumhurbaşkanı, Devrimci gibi isimlerdi.

Artık ölümünden sonra yeni bir unvanı var. İngiltere’deki Warnborough Üniversitesi geçtiğimiz günlerde Mustafa Kemal Atatürk’e profesör unvanını verdi.

Üniversite yönetimi, Atatürk’e verilen unvanla ilgili yaptığı açıklamada, “Atatürk, inkılâplarıyla, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesiyle, sanata, bilime ve bilime verdiği önemle çok önemli bir şahsiyettir” dedi. Ve ona bu unvanı vermekten onur duyuyoruz.”

hekimhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu