Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BMGK’nın reforme edilmesi gerektiğini söyledi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) reformların yapılması gerektiğini, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Bağlantısızlar Hareketi’ne üye bir ülkeye daimi üyelik verilmesi gerektiğini söyledi.

Aliyev, Azerbaycan’ı ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Konuşmasında BMGK’nın işlevselliğine değinen Aliyev, “Daha önceki konuşmalarımdan birinde BMGK’de reform yapılması gerektiğini söylemiştim. BMGK daimi üyesi olmak, bu ülke İKÖ üyeleri arasında istişare edilerek belirlenmeli, Bağlantısızlar Hareketi’ne de BMGK’de daimi yer verilmeli, bu ülke Bağlantısızlar Hareketi’nin devir teslim lideri olmalıdır. Bence bu adil olacak.” dedim.

2. Dünya Savaşı’nın üzerinden 80 yıl geçtiğini, dünyanın değiştiğini ve bu değişimlerin hızla devam ettiğini belirten Aliyev, “Bu reformların daha adil ve inançlı bir dünya yaratmaya hizmet edeceğine inanıyorum” dedi. dedi.

Azerbaycan’ın işgale son verdiğini ve yaklaşık 30 yıllık işgalin ardından savaşarak toprak bütünlüğünü sağladığını vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan BM’nin dört kararını (Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarından kayıtsız şartsız ayrılmasını öngören kararları) hayata geçirdi. BMGK’da reformların gerekliliği de buna dayanmaktadır.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu