Haber

Afyonkarahisar’da yüzey çatlakları evleri kullanılamaz hale getirdi

Örneğin Kahramanmaraş’taki deprem sonrası yıkılan şehirlerde ortaya çıkan görüntülerin yaşandığı bölge insanı adeta diken üstünde yaşıyor. Bolvadin ilçe merkezine bağlı Şıhlar Mahallesi ile merkeze bağlı Dipevler köyünde yaklaşık 11 yıl önce ortaya çıkan toprakta yüzeysel çatlaklar ürkütücü boyutlara ulaştı.

Evlerinden çıkamayanlar ölüm tehlikesi yaşıyor

2012 yılından sonra toprakta oluşan yüzeysel çatlaklar konut, ahır, besihane gibi binaların duvarlarında çok büyük çatlaklar oluşturdu. Bölgedeki mezarlıklarda ortaya çıkan görüntüler görenleri adeta korkuturken, yollarda yeniden çatlaklar oluştu. Pek çok insan yapılarındaki çatlaklar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalırken, başka bir yere gitme şansı bulamayanlar ölüme yakın yaşamaya çalışıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin ardından bölge halkı daha fazla tedirgin olmaya başladı. Yıllardır yapılan araştırmalardan bir sonuç çıkmadığını kaydeden bölge halkı, bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını istiyor.

“Biz de mi enkaz altında kalalım”

Şıhlar mahallesi sakinlerinden Ceylan Güzyiğidi, konutlarında ve eklentilerinde artan çatlaklar nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını ifade etti. Güzidi, yaptığı açıklamada,

“Kahramanmaraş’ta bir sarsıntı vardı, tıpkı orada olduğu gibi Bolvadin’de de yavaş yavaş çöküyor. Buradaki bütün evlerin denetlenmesini istiyoruz. Sadece mahallemizde 8-10 ev yıkılmak üzere. İmkanı olanlar bölgeyi terk etti, Maraş ve Hatay gibi enkaz altında mı kalalım? Yetkililer gelip incelesin ve mümkünse yaptıralım. Balkon yavaş yavaş çöküyor, bina 75-80 santimetre içeride çöküyor. Oradaki depremler gibi olacak, öleceğiz, sonra bizi (enkazdan) çıkaracaklar Allah’ın izniyle”

söz konusu.

“Yerle ev arasında 5 metre boşluk var, ev üzerime yıkılacak diye korkuyorum”

Dipevler köyünde yaşayan Safinaz Aykuş, olay nedeniyle evinin adeta bölündüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Evim ve ahırım bölündü, korkarım ineklerim ölecek. Evim bölündü yıkılacak, girmeye korkuyorum. Nerede deprem olsa evim böyle açılıyor. yardım bekliyorum Korkarım ki evimiz bölünme kisvesi altında olacak. Evin zemini derseniz aynı şekilde yeri dolduruyorum zemin ile ev arasında 5 metre boşluk var ne yapmalıyım? Ev üzerime yıkılacak diye korkuyorum.”

haberizmit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu